V následujícím příspěvku si můžete přečíst druhý názor maminky od Ondry jaké bylo jejich první seznámení s mořem.
ondra-moreNa základě velmi známé věty „jeďte k moři, to uzdraví všechny kožní problémy“ jsme se i my rozhodli s tehdy čtyřletým synem, že to zkusíme. S velkými nadějemi a očekáváním jsme tedy vyrazili. Tomu ale předcházelo vcelku dlouhé hledání s přihlédnutím ke všemu – pro nás – důležitému. Snažili jsme se vybrat destinaci, kde nebude docházet k velkým výkyvům teplot během našeho pobytu, a kde bude zároveň teplé moře. Nakonec jsme se rozhodli pro Kanárské ostrovy, konkrétně ostrov Tenerife, který je nazýván zeleným ostrovem. Vybrali jsme hotel, který je obklopen zelení, tedy tolik potřebným stínem, a kde byla v případě potřeby i možnost strávit pár dní pouze na hotelu. To kdyby moře nedělalo dobrotu :o) Zbývalo tedy sbalit věci a vyrazit.

ondra3Pokud máte dítě s ichtyózou, musíte myslet na vše, a možná, jak říkám s oblibou já, tak trochu i za roh – nestačí dát do kufru plavky, osušku a opalovací krém, jak to bývá se zdravými dětmi. Musíte mít „jistotu“, že jste připraveni na každou situaci. I když bychom se v cizině domluvili, představa toho, že hotelovému lékaři vysvětlujete, proč vaše dítě vypadá tak, jak vypadá, že není spálené ani nemá úžeh, ale že od něj přesto potřebujete pomoc, byla nemyslitelná. Raději jsme vezli i kopie lékařských zpráv. Musíte sbalit spoustu krémů, mastí a léků, které jsou potřeba pro různý stav kůže. S jedním či dvěma si opravdu nevystačíte. Dál musíte myslet na to, že krémy musíte rozdělit do více zavazadel – to kdyby se kufr ztratil nebo zatoulal. Dál musíte mít nějaký krém a vodu do letadla a na cestu – klimatizace s kůží taky slušně zatočí a vystoupit z letadla už se zdevastovanou kůží by nebylo nic moc. Moc doporučuji mít stále u sebe „stříkadlo“. My jsme používali lékárenský rozprašovač a lili do něj minerální nebo i normální vodu. Je potřeba udržovat pokožku vlhkou. Zabrání se tak přehřívání, Ondra má i lepší pocit a stříkání vyžaduje. Teď už máme odzkoušenou i termální vodu Uriage – určitě ji budeme používat. S přípravky na slunce je to u nás velmi složité. Prakticky jsme ještě nenašli ten, který by vyhovoval. Za prvé je důležitá konzistence – to abyste už při nanášení kůžičku rovnou nepotrhali, kdyby šel krém špatně roztírat, jak to u těch hutných bývá. A za druhé volba výše faktoru. Čím vyšší ochranný faktor, tím více minerálních filtrů – tedy i zinku, který abnormálně vysušuje. Tedy – čím víc mažete, tím více vysušujete. Proto je velmi důležité mít více druhů od více výrobců.

S oblečením to velký problém není, jen zase musíte myslet na to, že na každý den potřebujete nové tričko, kraťásky, mastit budete víc než „doma“, vše lehké a prodyšné. Raději i lehké košile s dlouhým rukávem a plátěné letní kalhoty – to kdyby nebyla možnost pobývat ve stínu a vy jste museli třeba část cesty na výletě absolvovat na slunci. Košili proto, protože zvednutý límec zakryje krk (a navíc vypadá Ondra jako frajer – jak vždycky říkal). Chránit krk je velmi důležité – kůže je velmi jemná a když se potrhá nebo se nadměrně loupe, bolí to, nejde otáčet hlavou ani se pořádně najíst… Taky jsme koupili trička a koupací oblečky s UV ochranou – je to skvělá věc, moc doporučujeme. Klobouk a šátky na krk jsou už naší součástí, to bylo to první, co měl Ondra sbalené ve svém kufříku. Dál musíte počítat s tím, že pokud půjdete k moři, musíte mít zajištěný stín a pamatovat na to, že i ve stínu to opaluje. Proto jsme vezli i plážový stan s UV ochranou, který se ukázal jako nepostradatelný pomocník. Vlastně celý pobyt Ondra strávil v něm. A moře? No, musíme říct, že ani dobré ani špatné. Kůže reagovala tak, že se potrhala – asi sůl rozežrala malinké trhlinky po šupinách, které děti s ichtyózou mají prostě pořád. Ale protože má až neuvěřitelnou schopnost regenerace, druhý den se zahojila. Takhle jsme to zkoušeli tak, aby to Ondrovi nebylo nepříjemné. Některý den jsme moře i vynechali, byla tam totiž spousta míst k výletování. Letos, když už je Ondra o něco starší, chceme moře vyzkoušet znovu, třeba byla před dvěma lety jeho kůžička ještě moc jemná a letos už bude reagovat jinak… Stále si totiž myslíme, že to vlhké prostředí a mořský vzduch by mu mohlo prospět.

Tanja Pitrsnová

Hanka Kadlecova

Hanka Kadlecova

Maminka, Manželka, Zakladatelka Spolku Ichtyóza, Bývalá kavárenská povalečka, Třídní učitelka bez autority v Martínkově Domácí Škole.