Mnoho z Vás se ptá zda je na Ichtyózu vhodné moře. Odpověď je asi jako u všeho ostatního a to jak pro koho. Každopádně všeobecně lze říci, že ano. Ovšem je potřeba počítat s rizikem přehřívání organismu a aby byl vůbec nějaký efekt, tak určitě jet  ideálně na  delší pobyt než týden. A teď už si můžete na následujících řádcích přečíst pohled maminky Zuzky na toto téma.

lukas-moreŘíká se, že moře léčí a my jsme byli mile překvapeni, jak zázračně působí. Dlouho jsme přemýšleli, kdy s Lukášem jet poprvé k moři. Po zvážení všech rizik jsme se rozhodli jet do Chorvatska, když měl Lukášek jeden rok. Změna vlhkosti, léčivé moře a časté koupání začalo Lukáškovou kůži měnit před očima. Krásně se sloupl ze staré kůže a nová kůže byla vláčná a daleko jemnější. Stále jsme museli často mazat, ale rozdíl byl veliký. Největší nebezpečí, které hrozilo, bylo přehřátí tělíčka a pro nás velmi nechtěné opalování kůže. I když jsme mazali opalovacími krémy s nejvyšší možným faktorem, přesto se kůže velmi rychle opálila a zase rychle sloupla. Přehřívání byl také velký problém. Když jsme byli u vody, tak to bylo bez větších problémů. Voda ho krásně ochlazovala. Když jsme ale byli delší dobu mimo vodu, teplo si začalo vybírat svou daň. Museli jsme velmi pečlivě hlídat pitný režim a samozřejmě mít apartmán s klimatizací. Pro takto nemocné lidi se doporučuje pobyt u moře v měsících červen anebo září. Sluníčko není tak ostré a není to tak velký nápor na kůži a na celé tělo. Celkem jsme měli možnost jet s Lukáškem třikrát k moři. Vždy jsme byli nadšení. Je to pro něho lék.

Po návratu od moře byla kůže stále pěknější a toto zlepšení trvalo zhruba 1-2 měsíce. Není to dlouhá doba, ale i ten krásný pocit, že mu to alespoň na pár týdnů pomohlo, nás stále motivuje vracet se do těchto míst.

Zuzana Stéblová

Hanka Kadlecova

Hanka Kadlecova

Maminka, Manželka, Zakladatelka Spolku Ichtyóza, Bývalá kavárenská povalečka, Třídní učitelka bez autority v Martínkově Domácí Škole.