Dnes pro vás máme vzkaz od našeho Matyho…

Ahoj! Jmenuji se Matěj a je mi 11 let. Chodím do 4. třídy. Ve škole se učím docela dobře. V matematice jsem jeden z nejlepších, jde mi i vlastivěda a přírodověda. A fakt mě nebaví angličtina. Pořád nechápu, proč musí psát jinak, než jak mluví. A v hudebce mě nebaví hraní na flétnu, ale musím, protože v naší škole hrají všichni. S češtinou mám trošku problém, dlouho jsem špatně mluvil. Teď už mluvím úplně dobře, ale nějak vždycky nevím, jaké mám psát i v některých slovech. Mamka vždycky říká, že to neslyším. A já někdy opravdu slyším špatně. Mívám v uších takové šupinky. Pak to lechtá a šustí a já s mámou to vytahujeme pinzetou. Potom mi musí do uší kapat. Taky mi každý den kape do očí, to nemám moc rád, ale pak mě tolik nesvědí, tak to vždycky nějak přežiju. Taky nemám rád, když mě svědí nohy a ruce a hlava – a vlastně všechno. Docela pomáhá se namazat, proto nosím v aktovce do školy tubu s mastičkou. Taky nosím vodu ve spreji, abych se mohl postříkat, když je mi horko. Je to moc fajn. Chodím se taky oplachovat k umyvadlu. Ve škole nemám tělocvik. To mě štve, protože já rád hraju florbal. Vždycky po tělocviku jsem byl moc zahřátý a bylo mi špatně. Pak jsem šel domů a bolela mě hlava a bylo mi zle a pak jsem i zvracel a musel jsem se chladit a pak jsem spal, aby mi bylo líp. Tak to bylo skoro po každém tělocviku, a tak už ve škole necvičím… Teď si nechávám narůst vlasy. Moc se mi líbí, když mám vlasy, ale máma říká, že by bylo lepší se ostříhat kvůli šupinkám. Ale já nechci. Tak musím někdy vydržet a namazat si hlavu speciální mastí a vyčesávat potom šupinky. To mě taky nebaví. Ono to vůbec není fér, že já se musím mazat každý den a brácha ne. Někdy mě to hrozně štve. Musím se jít mazat a to si chci ještě hrát. A brácha nemusí. A včera jsme byli se školním klubem na hřišti a jeden kluk tam za mnou přiběhl a křičel, že mám fousy. Trouba… mě ještě nikdy neviděl a neví, že moje šupinky nejsou fousy. Někdy mi docela vadí, že na mě všichni koukají. Já jsem přece úplně normální. Jenom jsem se narodil s Ichtyózou.

Tak ahoj! Matěj

PS: Už se těším na prázdniny, i když bude horko… Budu hodně chodit na bazén, tam se zchladím! A hezké léto přeju všem, co mě teď čtete!

Hanka Kadlecova

Hanka Kadlecova

Maminka, Manželka, Zakladatelka Spolku Ichtyóza, Bývalá kavárenská povalečka, Třídní učitelka bez autority v Martínkově Domácí Škole.