A zde máme další velké téma hned po moři a kolektivu a to lázně… Většina rodin si moře nemůže dovolit a tak jsou pro ně lázně smysluplnější varianta. Přecejenom zdravotní podmínky na to děti splňují, tak aby na lázně měly nárok. Do určitého věku s nimi může jet i maminka, což je dozajista nesmírná výhoda, nejen z psychického pohledu, ale hlavně i opět kvůli péči, která je potřeba. Lázní, kam je možnost jet je v ČR a SK několik. Postupně se zde budete moci dočíst názory a zkušenosti na jednotlivé léčivé pobyty. Názory lékařů se různí, některým dětem to pomůže, některé si tím naopak mohou přivodit komplikace v podobě infekcí apod. Na následujících řádcích se můžete dočíst jak se měl v lázních Lukášek a jaké to tam pro ně bylo…
lukasek01Po celé naší republice je velké množství lázeňských zařízení a ozdravných léčeben. Větší počet těchto zařízení nabízí pobyty pro pacienty, kteří trpí nějakou kožní nemocí. Při výběru lázní to bylo ovšem trošku složitější. Lázně ve většině případů nabízejí léčbu pro nemoci jako je lupénka nebo ekzém. S ichtyózou není moc zkušeností, takže i nabídka pro léčení této nemoci je užší. Nicméně na doporučení naší paní lékařky a některých maminek z naší skupinky jsme dostali tip na lázně Velké Losiny. Telefonicky jsem se s lázněmi spojila a ptala se, jestli zde léčí i takto závažné kožní onemocnění. Setkala jsem se s velmi dobrým přístupem a bylo mi řečeno, že i tyto nemoci zde léčili. Paní doktorka Lukáškovi vypsala všechny papíry a já je odnesla na pojišťovnu. Myslela jsem si, že lázně dostaneme na 100% a že žádný problém nebude. A jaké překvapení bylo, když dětskou lékařku pojišťovna vyzvala, ať doplní veškeré informace o této nemoci. Takže zbytečné prodlužování a nejistota, zda vůbec lázně dostaneme. Dle mého názoru, revizní doktoři se s touto nemocí nesetkali, tak váhali, zda máme na lázně nárok. Lukáškova paní doktorka jen podotkla, že kdo jiný má z kožních nemocí větší nárok, než právě Lukášek. Nakonec jsme se dočkali a lázně nám schválili.

lukasek02Lázně Velké Losiny jsou opravdu nádherné. Již po příjezdu jsme byli nadšení. Skvělý přístup, krásné pokoje, restaurace, milí lékaři, milé sestry i ošetřující personál, výborné jídlo a nádherné okolí. Již při příjmu se nás sestřička ptala, zda jsme se přišli do jejich léčivé vody „svlíknout“ z nahromaděné kůže. Byla jsem ráda, že již nějaké zkušenosti mají a že péče bude velmi dobrá. Pan doktor nás prohlídnul a napsal nám spoustu procedur. Voda je zde sirná, a proto je velmi vhodná i pro léčbu ichtyózy. Každý den jsme měli naplánovány čtyři procedury. Ráno jsme šli do koupelí, kde jsem byla jen s Lukáškem. Do sirné vody jsme dostali každý den přísadu, a to buď konopný olej nebo mořskou sůl. Po této koupeli jsme šli do společného bazénku, kde nebylo víc jak 25 lidí. Zde jsme byli hodinu a Lukášek si to opravdu užíval. Voda měla příjemnou teplotu a to 35C, takže pro tuto pokožku optimální. Po koupání jsme šli na bio lampu. Je to speciální světélko, které proniká hluboko do kůže a regeneruje. Odpoledne jsme měli ještě jednu proceduru, a to společné cvičení s dětmi na balónech. To bylo spíš proto, aby se děti zabavily a neměly dlouhou chvíli.

Změnu jsem viděla již první den. Sirná voda byla opravdu výborná. Lukášek se začal ze staré kůže velmi rychle loupat a nová kůže byla hladká a vůbec se nehromadila. Byli jsme opravdu nadšení. Lukáška jsem mazala po každé proceduře a ještě večer. Bylo potřeba hodně mastí a krémů, které jsem si do lázní přivezla. Každý týden jsme chodili k paní lékařce na kontrolu a ta sledovala stav kůže. Po každé návštěvě byla kožní lékařka nadšená. Změny byly opravdu obrovské. I ostatní klienti v lázních si všimli, jak se Lukášek mění před očima. Neměl ani jednu hnědou lamelu. Kůže se jen lehce šupila, ale stačilo namazat a zase bylo fajn. Lukášek si procedury moc užíval. Všude jsem byla s ním, takže i já jsem si to vychutnala. Když nám nějaký krém pochyběl, vždy ochotně dodali.

Celý pobyt v lázních byl velmi příjemný. Velmi dobré jídlo a obsluha. O kvalitě zdravotních služeb nemluvě. Opravdu luxus! A přístup k nemocnému byl profesionální. Lukášek se nám krásně vyloupnul a po příjezdu domů byl ještě měsíc moc krásný. Byli jsme moc spokojení a rádi se do těchto lázní vrátíme. Snad tuto možnost opět dostaneme.

Zuzana Stéblová

Hanka Kadlecova

Hanka Kadlecova

Maminka, Manželka, Zakladatelka Spolku Ichtyóza, Bývalá kavárenská povalečka, Třídní učitelka bez autority v Martínkově Domácí Škole.