Tak toto je snad nejtěžší boj pro všechny s Ichtyózou. Odstraňování kůže z pokožky hlavy a vlasů jako takových je v podstatě nikdy nekončící boj… Každopádně je potřeba kůži z pokožky hlavy pravidelně odstraňovat, aby vlasy mohly růst. Jak s tím bojují u Nelinky se můžete dočíst zde.
Péče o vlasy je individuální, u každého pacienta s ichtyozou se tvoří jinak. Někomu jen drobné šupinky, a jinému zas velké pláty šupin.
U Nelinky se bohužel tvoří ty velké pláty šupin. Je potřeba je manuálně odstraňovat, pokud bychom to nedělali, vlasový kořínek by byl ucpaný a neměl šanci ani vyrůst. Proto je potřeba šupinky vyčesávat.
Třeba v létě je péče o vlásky nejjednodušší, jelikož je teplo, tělo je zahřáté a na hlavičce šupinky bezvadně nabobtnané, takže šupinky lze hřebínkem vyčesat. Za typ hřebínku nejraději používám tupírovací hřebínek a vybrala jsem si v obchodě takový, aby měl pevné a ostré hroty. Tupírovací hřebínek má ještě jehlici, kterou ty vlásky z té šupiny uvolnim. V létě kdy hlavička je většinou hodně zapařená, tak používáme šampón, který dodá svěžest a chladivý pocit, takže Head and Shoulders, vybíráme hlavně druhy Menthol, Máta, Classic clean, a Citrus fresh.
Bohužel v ostatních ročních období, je vyčasávání šupin náročnější. Šupiny jsou hodně přirostlé k hlavičce a manuálně je odstranit je velice náročné, někdy se šupinky trhají tak špatně, že teče i krev. Určitě tím vypadají i nějaké vlásky, ale mně osobně se vyplatilo, že lepší odstraňovat zrohovatělou pokožku v hlavě, než ji nechat zarůst.
Ale aby to pro Nelinku nebylo tolik bolestivé, tak jsem zajela techniku dělat zábaly, aby jsme vytvořili stejné, nebo-li podobné prostředí jako v létě, kdy se kůže nabobtná.
Takže jsem si u naší paní doktorky kožní nechala předepsat mast Urea. Nelince mastičkou pečlivě namažu pokožku hlavy a následně nasadim bavlněnou čepičku, přes noc nechám působit. Ráno vlásky umyjeme v umyvadle. Šampony střídáme a používáme pouze od Eucerinu, Uriage a CutisHelp. Ale po jednom zábalu nelze vlásky vyčesat, tohle provádíme celý týden, za těch cca 5-6 zábalu, jsou šupinky částečně uvolněné od pokožky hlavy a lze je tupírovacím hřebínekm (někdo používá všiváček) vyčesat.
Vyčesáváme pravidelně, tak zhruba 1x do měsíce. Na dceři dobu vyčesávání poznám tak, že se hodně škrábe v hlavičce, taková první pomoc při svědění je termální voda ve spreji, která nejenom že ochladí, ale zklidní pokožku. Tento sprej Uriage používáme na celé tělo, ochladí a co na ní miluju, že zároveň hydratuje.
Aneta Hradilová